Hlavní obrázek

Základní informace o Dánsku a Kodani

Severská metropole na dosah ruky. To je Kodaň, město střežené malou mořskou vílou. Letadlem se tam dostanete z Prahy za přibližně 55 minut. Na prodloužený víkend postačí příruční zavazadlo, a tak na letišti nemusíte trávit dlouhé hodiny. Co je dobré vědět než vyrazíte na cestu na sever?

Kodaň kanál

Základní informace

 • Hlavní město: Kodaň
 • Měna: dánská koruna DKK, v některých obchodech lze platit Eurem
 • Jazyk: dánština, snadno se domluvíte anglicky
 • Vstupní formality: pas nebo občanský průkaz
 • Obchody: většina obchodů má ve všední dny otevřeno od 10:00 do 17:30 hodin, v neděli bývá zavřeno
 • Kdy do Dánska: nejvhodnější doba pro návštěvu je od dubna do října

Letenky

V dnešní době levných letenek není problém do Kodaně doletět za 1 tisíc korun. Chcete-li si výlet trochu více naplánovat, asi vám nebudou stačit last minute letenky. I tak se ale s cenou dostanete přibližně na 5 500 Kč za zpáteční letenky pro dvě osoby (stejně tak jako my) včetně pojištění proti stornu (asi 750 Kč). Kromě samotných letek jsme kupovali ještě cestovní pojištění – to vyšlo pro oba asi na tisícovku.

Cesta do Kodaně

Letiště (CPH)

Letiště Kodaň Kastrup je hlavním skandinávským letištěm. Od centra Kodaně je vzdálené pouhých 8 kilometrů. 

Mimo několika restaurací a kaváren je na letišti samozřejmostí Wifi připojení (název CPH Hotspot) a úschovna zavazadel (schránka pro běžné zavazadlo stojí 80 DKK na 4 hodiny).

Do centra města se můžete dostat pomocí metra M2, vlaku nebo autobusu. 

Metro 

V samotném centru Kodaně se doporučujeme přepravovat pomocí metra. Kodaňské metro měří 20 kilometrů a celkem má 22 zastávek. 

Systém jízdného je tu odlišný, než známe z našeho hlavního města. Cena je dána počtem zón, které je potřeba projet, aby jste se dostali na vaši konečnou stanici.

Lístky je možné zakoupit na každé stanici metra, autobusových zastávkách, nebo trafikách 7/11. Platba je možná kreditní kartou, nebo dánskými korunami.

Příklad: jednosměrný lístek na dvě zóny vás vyjde na 24 DKK (přibližně 83 Kč).

Rada na cestu: stanice metra na letišti se jmenuje Lufthavnen.  

Ubytování

Stejně jako všude na světě, i v Kodani máte na výběr z různých typů ubytování. Najdeme zde nespočet luxusních hotelů, za které si ovšem pořádně připlatíte (5 000  – 7 000 za noc).

Pokoj v levnějším hotelu pak vychází přibližně na 2 500 Kč za noc pro dvě osoby.

My jsme využili služeb Airbnb a ubytovali se u jedné mladé rodiny ve sklepě v městské části Kastrup.Tři noci nás tak vyšly na 5 406 Kč. 

Öresundský most

Díky skvělému spojení Kodaně a Malmö snadno navštívíte dvě země za jeden víkend. Most Öresund spojuje tyto dvě města už od roku 2000. Horní patro mostu je určené pro automobily a autobusy, ve spodní části pak jezdí vlak.

Cena za vlak: 300 Kč za dospělou osobu, jednosměrná jízdenka

Automobil do 6 metrů: 50 euro (cca 1 300 Kč)

Motocykl: 27 eur (cca 700 Kč)

Ceny

V Kodani i ostatních severských státech si rozhodně připlatíte. Jedna dánská koruna je v přepočtu cca 3,46 Kč. 

Ceny jsou hodně podobné těm našim – bez ohledu na kurz. Chleba pořídíte mezi 20 a 30 korunami. Jediný rozdíl je ten, že po přepočtu kurzu to je přes 70 českých korun.

 • 1 litr vody – 10 DKK
 • snídaně – 50 až 100 DKK
 • pizza – 30 až 60 DKK
 • dánské pivo plechovka – 10 až 30 DKK
 • šálek kávy – 8 až 22 DKK
 • dvoulůžkový pokoj v soukromí – 250 DKK

Na kole v Kodani

V Kodani jezdí na kole snad úplně každý. Pro nás Čechy je to poněkud neobvyklé, a tak je třeba dbát zvýšené pozornosti na silnici i na chodníku (cyklisté jsou totiž opravdu všude).

V Dánsku funguje systém půjčování kol za mince. Kolo si jednoduše půjčíte u stojanu a po jízdě ho zase vrátíte (součástí kola je plánek se stanovišti, kde můžete kolo ponechat).

Památky

Kodaň je historické a kulturní centrum. Kromě několika muzeí, galerií, paláců a kostelů zde můžete navštívit také krásnou botanickou zahradu a ZOO. 

Kodaň město

Tipy na zajímavá místa, která jsme navštívili my najdete v článku Kodaň. Tak už na nic nečekejte a rezervujte letenku do Kodaně ještě dnes.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru