Hlavní obrázek

Prodloužený víkend v Kodani

Kodaň byla cílem naší cesty v srpnu 2017. V září mě čekala operace krčních mandlí, jako bolestné pro mě Petřík připravil překvapení – 3 dny v Kodani. Řekl mi zabal si, jedeme na výlet. Cestou k letišti mi bylo jasné, že někam letíme, jen jsem stále netušila kam. U odbavení mi to už samozřejmě musel vyzradit a já byla nadšená. Dánsko bylo už dlouhou dobu na mém bucket listu. 

Kanál Kodaň

Nejpohodlněji se do Dánska dostanete letecky z Prahy. Cesta trvá jen 55 minut, takže si ani neuvědomíte, že jste ve vzduchu a letadlo už přistává. Letiště se nachází v části Kodaně Kastrup. Do města se pohodlně dostanete metrem M2, které staví přímo na letišti (jezdí 24 hodin denně).

Ubytování nám Petr zařídil přes Airbnb v jednom domečku kousek od letiště. Ani s kufry cesta na ubytování nebyla nijak náročná a asi za 45 minut pěší chůze jsme byli na místě. Nebylo ještě ani 10 hodin a my měli v nohách 10 km.

Kodaň opera

Po ubytování byl plán jasný – co nejdříve prozkoumat centrum Kodaně. Ubytování nebylo úplně blízko k metru a tak naše krokoměry ukazovaly každý den něco přes 30 000 kroků.

Co v Kodani nesmíte vynechat

Nábřeží Nyhavn

Snad nejvíce fotografií z Kodaně je pořizováno právě na nábřeží Nyhavn. Kouzelné barevné domečky lemují z obou stran kanál, na kterém se plaví lodě s turisty. V domcích najdete nespočet restaurací nabízejících místní speciality. Přístav svou atmosférou jednoznačně vybízí k procházce.

Nejznámější Dán Hans Christian Andersen bydlel v domech 18, 20 a 67.

Malá mořská víla

Symbolem Kodaně je jednoznačně Malá mořská víla. Její sochu hledejte na východním pobřeží, vedle pevnosti Kastellet. Nás úplně nezaujala, možná také proto, že jí obklopují davy turistů, a tak se k ní ani pořádně nedostanete. Fotku jsme si ale i tak udělali.

Kastellet

Pevnost ze 17. století je specifická svým tvarem (z leteckého pohledu připomíná tvar pěticípé hvězdy). V areálu můžete obdivovat větrný mlýn, děla, nebo dánské vojáky ve slušivých národních uniformách.

V pevnosti vás určitě zaujmou červené výrazné domky, které v dřívějších dobách sloužily jako ubytovna pro vojáky.

Amelienborg Slot

Dánské sídlo královské rodiny. Pro turisty je přístupné jedno z křídel. Nás do paláce přilákalo známé střídání stráží (vojáci mají charakteristické vysoké čepice). Střídání probíhá každý den ve 12:00. Celý obrovský komplex tvoří 4 paláce postavené po roce 1750. Toto místo určitě nezapomeňte navštívit.

Gefionina kašna

Půjdete-li od paláce směrem na nábřeží Nyhavn, určitě nemůžete minout Gefioninu kašnu. Toto unikátní dílo zobrazuje bohyni Gefionu se čtyřmi býky. Pravděpodobně také slouží jako kašna přání, skoro každý turista do ní totiž hodil minci.

The Round Tower – Rundetaarn

Věž ze 17. století leží v centru Kodaně (Købmagergade 52A, 1150 København, Dánsko). Slouží jako vyhlídkové místo. Známá je hlavně díky svému spirálovitému jezdeckému schodišti. Patří mezi jeden z mnoha architektonických projektů krále Kristiána IV. Dánského.

V letních měsících je přístupná je otevřena každý den od 10:00 do 20:00. Vstupné pro dospělého stojí 25 DKK.

Frederiks church

Mezi dominanty Kodaně patří také Frederiks church – stavba vysoká 79 m s monumentální kopulí. Výstavba tohoto kostela začala již v roce 1749, dokončena byla ale až v roce 1874.

Od sídla Amelienborg Slot se ke kostelu dostanete ulicí Frederiksgade. Určitě ho neminete.

Frederiks church

Botanická zahrada

Botanická zahrada je příjemným místem pro odpolední procházku. Pozorovat zde můžete stovky druhů rostlin, nebo jen relaxovat na trávě. 

Zahrada leží přímo v centru Kodaně a patří mezi nejstarší botanické zahrady v Evropě. Založena byla již v roce 1600 králem Kristiánem IV.

Nejznámější částí zahrady jsou zajisté obrovské skleníky. Největší z nich se pyšní plochou 3 000 m2 a jeho součástí je prales s tropickými palmami.

ZOO Kodaň

Zvířata milujeme, a tak jsme si ani v Kodani nenechali ujít návštěvu ZOO. Zahrada má kolem 11 ha a leží v městské části Frederiksberg.

Obdivovat zde můžete slony, lední medvědy, tučňáky, různé druhy opic a v neposlední řadě krásné lvy. Otevírací dobu naleznete zde: https://www.zoo.dk/en/visit-the-zoo/opening-hours/

Cena za vstupné je 195 DKK pro dospělého (670 Kč).

Kodaň je samozřejmě také významným centrem kultury. Nachází se zde nespočet muzeí a galerií. My na umění moc nejsme a proto vás raději v dalším článku vezmeme do švédského Malmö.

Naše tipy na ubytování v Kodani

AC Hotel by Marriott Bella Sky Copenhagen, Kodaň

Hotel Kodaň
Zjistit dostupnost a cenu

Bob W Østerbro Copenhagen, Kodaň

Apartmán Kodaň
Zjistit dostupnost a cenu

Motel One Copenhagen, Kodaň

Hotel Kodaň
Zjistit dostupnost a cenu

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Copenhagen, Kodaň

Hotel Kodaň
Zjistit dostupnost a cenu
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se věnuji správě e-shopu s dentální technikou a oblečením. Ve volném čase ráda běhám, posiluji, čtu, vařím, hraji na piano a chodím na procházky. Můj život nejvíce naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na tomto blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru