Hlavní obrázek

Na jeden den ve Švédsku – Malmö

Při naší cestě na sever nebyla cílem pouze Kodaň, ale také švédské město Malmö. Za prodloužený víkend navštívit dvě nové země není úplně špatné, co vy na to? 

Moderní umění Malmö

Vlakem z kodaně do Malmö

Z Kodaně je to do Malmö jen 40 minut vlakem (vlak jezdí každých 20 minut). My cestovali ze stanice Tårnby kousek od čtvrti Kastrup, kde bylo naše ubytování přes Airbnb. V Malmö vás vlak vyhodí na hlavním nádraží Malmö Centralstation (Skeppsbron 1, 211 20 Malmö, Švédsko). Taková cesta vás vyjde na přibližně 300 Kč/osoba/cesta.

Stanice Tarnby

I když do Malmö pojedete autem, musíte přejet přes Öresundksý most. Celý přejezd je dlouhý 16 km, samotný most pak měří přesně 7 845 metrů. Má dvě patra, horní část je určena pro auta a spodní pak pro vlaky, které zde jezdí až 130 km/h. Za 16 kilometrů zaplatíte 54 Eur.

V Malmö nás hned jako první zaujalo vlakové nádraží. Jde o monumentální stavbu z roku 1856. Uvnitř najdeme několik příjemných kaváren a malých obchodů, a tak se snadno zabavíte, pokud musíte delší dobu čekat na vlak.

Nádraží Malmö

Po příjezdu do Malmö začalo pršet – dali jsme si cenově nedostupné cappuccino a čekali na lepší počasí něco přes hodinu.

Kam v Malmö vyrazit?

Naproti nádraží je čtvrť Västra hamnen. Obdivovat zde můžete moderní stavby hotelů, univerzit, nebo světové obchodní středisko. Příjemnou procházkou tak dojdete až ke známé švédské stavbě Turning Torso (Lilla Varvsgatan 14, 211 15 Malmö, Švédsko).

Dekonstruktivní mrakodrap Turning Torso nechal postavit španělský architekt Santiago Calatravy. Stavba byla dokončena v roce 2005, pyšní se 54 patry a výškou 190 metrů. V budově najdeme hlavně kancelářské prostory a byty. Bohužel není přístupná veřejnosti.

V Malmö se určitě jděte podívat na pláž Ribersborg Beach. Od Turning Torsa je to k ní jen 30 minut pěšky. Koupat se budou asi jen otužilci, ale i tak stojí toto místo za návštěvu. Kromě krásného výhledu na moře a v dálce stojícího mostu Öresund, je odtud hezký pohled na mrakodrap.

Věděli jste, že se pláži přezdívá „Copacabana Malmö“?

Dalším klidným místem je park Kungsparken s ikonickým větrným mlýnem. V parku se rozkládá velký rybník, několik fontán a květinová zahrada. My zde strávili asi hodinu příjemnou procházkou.

Můžete se zde projet na člunu jménem Rundan a vidět město z trochu jiné perspektivy.

Cenově dostupný oběd v centru Malmö

Po procházce nám vyhládlo a naše kroky tak vedli na náměstí Gustav Adolf torg. V místním Burger kingu nebylo tak draho jako v přilehlých restauracích, a tak bylo rychlé občerstvení jasnou volbou. Za necelých 7 stovek máte super oběd. 😀

Kromě několika krásných parků a pláží, jsme viděli i něco z historie města. Typické dvoupatrové městské domy, úzké uličky města lemované obchůdky a kavárnami, které přímo vybízí k ochutnání jednoho z chutných dortíků. 

Nejstarší stavbou ve městě je pak kostel Sankt Petri postavený v baltské cihlové gotice.

Kostel Malmö

Doporučujeme!

Pokud budete někdy v Kodani, můžeme výlet do Malmö jedině doporučit. Toto švédské městečko nás zaujalo hlavně svojí klidnou atmosférou a kulturní rozmanitostí. Tak neváhejte, nasedněte na vlak a objevte toto třetí největší město Švédska hned při příští dovolené.

My dva Malmö

Naše tipy na ubytování v Malmö

Moment Hotels, Malmö

Hotel Malmö
Zjistit dostupnost a cenu

Quality Hotel View, Malmö

Hotel Malmö
Zjistit dostupnost a cenu

UNITY Malmö

Apartmán Malmö
Zjistit dostupnost a cenu

The More Hotel Mazetti, Malmö

Hotel Malmö
Zjistit dostupnost a cenu
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se věnuji správě e-shopu s dentální technikou a oblečením. Ve volném čase ráda běhám, posiluji, čtu, vařím, hraji na piano a chodím na procházky. Můj život nejvíce naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na tomto blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru