Článek přečtete za 2 min.

Antverpy – město, kde si každý najde to svoje

Antverpy jsou známé rušným nočním životem a také největším přístavem v Belgii. V 17. století zde žil slavný malíř Rubens. I přes bombardování města za druhé světové válce v Antverpách zůstaly hezké historické budovy a hrad.

Kde v Antverpách zaparkovat?

Auto jsme zaparkovali u parku Stadspark v ulici Quinten Matsijslei. V Antverpách jsme byli na Velikonoční pondělí a tak se parkovné neplatilo.

Tip: Až budete procházet městem, dávejte pozor, zda narazíte na symboly rukou. Ty totiž odkazují na legendu, která vypráví, že zlý obr trhal v Antverpách lidem ruce až o ně sám přišel. Nizozemsky hand werpen znamená trhat ruce.

Náměstí Grote Markt

Na náměstí stojí několik staveb, které stojí za vaší pozornost. Jednou z nich je městská radnice z 16. století vysoká 67 metrů. Dále zde najdeme cechovní domy z 16. až 17. století, nebo krásnou kašnu.

Na náměstí se tyčí gotická katedrála Onze-Lieve-Vrouwkathedraal (katedrála Milostivé Panny Marie), která je vysoká 117 metrů a je tak významnou dominantou města (v době naší návštěvy byla bohužel skrytá pod lešením). Katedrála je zapsána na seznam UNESCO.

Náměstí Groenplaats

Dalším hezkým náměstím je zelené náměstí neboli Groenplaats uprostřed kterého stojí socha slavného malíře Rubense.

Na náměstí najdeme také řadu restaurací.

Malíř Petr Paul Rubens a Rubenshuis

V 17. století byly Antverpy domovem světově známého malíře Petra Paula Rubense. Ve městě strávil více jak 30 let.

V antverpské katedrále si můžete prohlédnout jeho polyptychy, které patří k vrcholům jeho tvorby.

V ulici Wapper narazíte na Rubenshuis – bývalý domov a dílnu tohoto malíře. Dům zakoupil v roce 1610 a nechal jej zrekonstruovat. 

Hrad Steen

Hrad Steen je nejstarší stavební památkou ve městě. Pochází již z 9. století a v dřívějších dobách plnil funkci pevnosti a vězení. Stojí u břehu řeky Šeldy a v jedné části dnes najdeme námořní muzeum.

Belgické pralinky a vafle

Po celém městě můžete zakoupit pravé belgické pralinky v nejrůznějších příchutích. Já dala na klasiku a zkusila jsem mořské plody – byly opravdu vynikající. 

Pro Belgii jsou typické také vafle podávané teplé s cukrem, šlehačkou nebo se zmrzlinou.

Další fotografie z Antverp

Co vidět v Belgii?

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top