Hlavní obrázek

Skopje – hlavní město Severní Makedonie

Skopje, město soch. Takový přívlastek bych alespoň hlavnímu městu Severní Makedonie dala já. Z celé Skopje nás nejvíce zaujal Starý bazar plný restaurací a obchůdků. Co dalšího je ve Skopje k vidění?

O městě

Hlavní a největší město Severní Makedonie najdeme na severu země v centru Balkánského poloostrova, přesně v půlce cesty mezi Bělehradem a Athénami. Město se rozkládá okolo řeky Vardar a žije zde přes půl milionu obyvatel. 

Území Skopje bylo osídleno již v roce 4 000 př. n. l., město má tedy velice bohatou historii.

Na vrcholu hory Vodno nad městem stojí Kříž tisíciletí, je to největší kříž na světě, jeho výška činí 66 metrů a postaven byl k výročí 2 000 let křesťanství. 

Ke kříži se dá dostat kabelovou lanovkou, která začíná v půlce hory. Od kříže je prý dechberoucí výhled na celé město. My se ke kříži nevydali, ale pokud odtud budete mít nějaké fotky, budeme rádi, když se o ně s námi podělíte.

Náměstí Makedonie

Uprostřed náměstí Makedonie se tyčí vysoká socha Alexandra Velikého s fontánou. Náměstí lemují obchody a restaurace se zahrádkami. Stejně jako všude po městě, i na tomto náměstí je k vidění spousta velkých soch.

Vítězný oblouk Makedonie

Když se z náměstí Makedonie vydáte ulicí 11 Oktomvri, po chvilce narazíte na vítězný oblouk Makedonie. Oblouk je inspirován známým obloukem v Paříži a měří 21 metrů.

Kamenný most

Kamenný most přes řeku Vardar patří k nejznámějším památkám ve městě. Je postaven z bloků travertinu spojených železnými skobami, spáry jsou vylité olovem.

Most má 13 oblouků a délku 213,85 metru. 

Náměstí Filipa II. 

Kamenný most spojuje náměstí Makedonie a náměstí Filipa II., kde naleznete hned několik soch a velkou fontánu.

Prohlédnout si můžete sochu Cyrila a Metoděje, fontánu Olympia matka, nebo fontánu s bronzovou  sochou Filipa II. Makedonského (všechny sochy jsou enormních rozměrů).

Starý bazar – muslimská čtvrť

Z celé Skopje se nám nejvíce líbil Starý bazar, který se rozkládá pod pevností Kale. Úzké dlážděné uličky jsou plné obchodů, kaváren a restaurací. Místy jsou uličky chráněné proti slunci velkými plachtami (v horkém letním dnu ideální). 

Na trhu se mísí všechny možné kultury, občas narazíte na křesťanský kostelík, občas na muslimskou mešitu.

Mustafa-pašova mešita

V historické části města se nachází i Mustafova mešita. Slavnostně otevřena byla roku 1492. Má jeden minaret, který měří 47 metru a kopuli o průměru 22 metrů. Pojmenována je po vezíru Mustafovi, který nařídil její výstavbu.

Pevnost Kale

Nedaleko mešity narazíte na pevnost Kale. Do pevnosti Kale se neplatí žádné vstupné. Je zní hezký výhled na celé centrum Skopje. K vidění jsou hradby a zbytky opevnění. Areál pevnosti je poměrně zanedbaný což je podle nás velká škoda.

Tip na výborný oběd

Typickým jídlem v Makedonii je tavče gravče (pečené fazole v rajčatové omáčce), hledali jsme, kde toto jídlo ochutnat a narazili jsme na restauraci Kosmos Kebabchilnica na adrese, Ul.Pokriena Carsija, Pokriena Charshija, Skopje 1000.

K obědu jsme si dali již zmiňované tavče gravče, pečené pálivé papričky, šopský salát, čevapi a makedonskou sladkou limonádu (za všechno jsme zaplatili v přepočtu 348 Kč).

Na Starém bazaru se prodává trdelník, takže dezert byl jasný. Jeho cena? 30 Kč 🙂 

Naše tipy na ubytování

Skopje Luxury Apartments

Apartmán Skopje
Zjistit dostupnost a cenu

Ars Square Apartments, Skopje

Apartmán Skopje
Zjistit dostupnost a cenu

Moodeight Apartments, Skopje

Apartmán Skopje
Zjistit dostupnost a cenu

Big Central Apartment, Skopje

Apartmán Skopje
Zjistit dostupnost a cenu

Poznejte Severní Makedonii

Kaňon Matka Severní Makedonie

Skalnatý kaňon s krásnou vodou najdete jen pár kilometrů od hlavního města Severní Makedonie, Skopje. Parkování u kaňonu Ze Skopje se ke kaňonu dostanete dálničním obchvatem, kaňon je dobře značen, sjíždí se za hnědou cedulí Lake Treska/Canyon Matka.  Parkuje se podél silnice, žádný poplatek se neplatí. U parkoviště narazíte na...

Kaňon Matka Severní Makedonie Přečíst celé

Jezero a město Ohrid Severní Makedonie

Pokud jedete na dovolenou do Severní Makedonie, je velice pravděpodobné, že je na vašem seznamu i Ohridské jezero. A děláte dobře, jezero i jeho okolí je skutečně nádherné. O jezeře Ohrid Jezero se nachází v kotlině mezi Albánií a Severní Makedonií. Ohrid patří mezi jedno z největších krasových jezer na...

Jezero a město Ohrid Severní Makedonie Přečíst celé

Mavrovské jezero a Mavrovský (zatopený) kostel

Kromě Ohridského jezera narazíte v Severní Makedonii na další krásné jezero – Mavrovské, které se nachází v Mavrovském národním parku v severozápadní části země. O Mavrovském jezeře Mavrovské jezero je uměle vytvořené jezero ležící v centrální části pohoří Mavrovo. Do roku 1947 byla na místě jezera kotlina, skrz kterou protékala...

Mavrovské jezero a Mavrovský (zatopený) kostel Přečíst celé

ZOO Bitola Severní Makedonie

Cestou k Ohridskému jezeru doporučujeme zastavení v malé městské ZOO ve městě Bitola, kde potkáte roztomilé lamy nebo hrocha. Otevírací doba a vstupné Zoologická zahrada je otevřena každý den od 9:30 do 20:00. Za vstupné pro dvě osoby jsme zaplatili v přepočtu cca 100 Kč (rok 2023). Vstupenky se kupují...

ZOO Bitola Severní Makedonie Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru