Hlavní obrázek

Jezero a město Ohrid Severní Makedonie

Pokud jedete na dovolenou do Severní Makedonie, je velice pravděpodobné, že je na vašem seznamu i Ohridské jezero. A děláte dobře, jezero i jeho okolí je skutečně nádherné.

O jezeře Ohrid

Jezero se nachází v kotlině mezi Albánií a Severní Makedonií. Ohrid patří mezi jedno z největších krasových jezer na světě. Celá oblast jezera je zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.

Zajímavé údaje:

  • rozloha: 348 km2
  • délka: 30 km
  • šířka: max. 15 km
  • maximální hloubka: 285 metrů
  • nadmořská výška: 695 metrů
  • stáří: 3 až 4 miliony let

Info: Po jezeře se pořádají projížďky lodí a je možné si půjčit kajak, také je zde velice rozšířené rybářství.

Město Ohrid – co jsme zde viděli a kde jsme bydleli

Samuelova pevnost nad městem

Samuelovu pevnost najdete na kopci nad městem. Koncem 10. století ji nechal postavit car Samuel I., který učinil z Ohridu hlavní město První bulharské říše.

Dnes si můžete pevnost prohlédnout každý den kromě pondělí od 9:00 do 16:30. Z hradeb je nádherný výhled na Ohridské jezero  i město Ohrid. Za vstupné pro dva dospělé jsme v roce 2023 zaplatili 100 Kč.

Klášter sv. Klimenta a Pantelejmona a Plaošnik

Další významnou stavbou ve městě je klášter sv. Klimenta a Pantelejmona, jedná se o monastýr Makedonské pravoslavné církve. V klášteře měli působit první studenti Cyrila a Metoděje. Ve středověku se zde pravděpodobně bulharští žáci učili hlaholici.

Vedle kláštera se nachází archeologické naleziště Plaošnik, významné místo pro dějiny Makedonie. V roce 893 byl na tomto místě postaven kostel sv. Klimenta Ochridského. 

Podle nálezů je prokázané osídlení této oblasti již ve 4. až 6. století n. l. 

Do areálu kláštera a archeologického naleziště se platí vstupné.

Kostel sv. Jovan Kaneo – Instaplace

Romantický kostel sv. Jovan Kaneo nesmíte při prohlídce města Ohridu vynechat. Toto místo je asi nejčastěji foceným místem u Ohridského jezera a není se čemu divit. Je od něj krásný výhled na jezero a samotná stavba kostela působí velice idylicky. 

Old Bazar Street – Starý bazar

Při procházce městem určitě zajděte na Starý bazar, který je plný obchodů, kaváren, restaurací a stánků se zmrzlinou. Jelikož je Makedonie i muslimskou zemí, narazíte zde na nejednu mešitu. 

Promenáda u jezera

Okolo jezera vede promenáda, také na ní jsou restaurace a stánky s občerstvením. Vedle promenády je pěkný městský park a náměstí se sochou sv. Klimenta. 

Kde jsme bydleli

Ubytování jsme jako obvykle sháněli přes Booking.com. Vybrali jsme apartmán s výhledem na jezero – Casa Germanoff. Jedna noc nás zde stála necelých 1 500 Kč, ale za výhled na Ohrid to určitě stálo.

V historickém centru Ohridu jsou velice úzké uličky a tak je zde parkování docela obtížné, u apartmánu bylo ale možné rezervovat jedno parkovací místo na ulici (10 EUR na den).

Cestujte s námi po Severní Makedonii

ZOO Bitola Severní Makedonie

Cestou k Ohridskému jezeru doporučujeme zastavení v malé městské ZOO ve městě Bitola, kde potkáte roztomilé lamy nebo hrocha. Otevírací doba a vstupné Zoologická zahrada je otevřena každý den od 9:30 do 20:00. Za vstupné pro dvě osoby jsme zaplatili v přepočtu cca 100 Kč (rok 2023). Vstupenky se kupují...

ZOO Bitola Severní Makedonie Přečíst celé

Kaňon Matka Severní Makedonie

Skalnatý kaňon s krásnou vodou najdete jen pár kilometrů od hlavního města Severní Makedonie, Skopje. Parkování u kaňonu Ze Skopje se ke kaňonu dostanete dálničním obchvatem, kaňon je dobře značen, sjíždí se za hnědou cedulí Lake Treska/Canyon Matka.  Parkuje se podél silnice, žádný poplatek se neplatí. U parkoviště narazíte na...

Kaňon Matka Severní Makedonie Přečíst celé

Skopje - hlavní město Severní Makedonie

Skopje, město soch. Takový přívlastek bych alespoň hlavnímu městu Severní Makedonie dala já. Z celé Skopje nás nejvíce zaujal Starý bazar plný restaurací a obchůdků. Co dalšího je ve Skopje k vidění? O městě Hlavní a největší město Severní Makedonie najdeme na severu země v centru Balkánského poloostrova, přesně v...

Skopje - hlavní město Severní Makedonie Přečíst celé

Mavrovské jezero a Mavrovský (zatopený) kostel

Kromě Ohridského jezera narazíte v Severní Makedonii na další krásné jezero – Mavrovské, které se nachází v Mavrovském národním parku v severozápadní části země. O Mavrovském jezeře Mavrovské jezero je uměle vytvořené jezero ležící v centrální části pohoří Mavrovo. Do roku 1947 byla na místě jezera kotlina, skrz kterou protékala...

Mavrovské jezero a Mavrovský (zatopený) kostel Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru