Hlavní obrázek

Lom Starý Klíčov u Mrákova

Věděli jste, že nedaleko Města Kdyně můžete pozorovat život ryb v podvodní kabině v lomu Starý Klíčov? Příjemně strávené letní odpoledne pro celou rodinu jen 60 kilometrů od Plzně.

Kde lom najdu

Lom Starý Klíčov leží 1,5 kilometru od Mrákova a 8 kilometrů od Domažlic. Při cestě z Mrákova mineme po levé straně rybník a po 150 metrech odbočíme doleva, kde narazíme na malé parkoviště (spíše stání u polní cesty) nebo lze parkovat přímo v areálu (auto 100 Kč, motorka 30 Kč).

Odtud je to ke vstupu do lomu jen pár metrů.

Lom Starý Klíčov

Zatopený kamenolom slouží hlavně ke koupání, rekreaci a potápění. V areálu jsou krásné travnaté a písčité pláže a průzračná voda. 

  • plocha kamenolomu: 0,8 ha
  • hloubka kamenolomu: 10 m

Provoz je zde celoroční. V areálu najdeme občerstvení a klubovnu, která slouží jako zázemí pro potápěče, kteří zde velmi často trénují.

V létě se v lomu konají hudební a kulturní akce.

Podvodní pozorovací kabina

V lomu se podíváte pod hladinu díky pozorovací podvodní kabině. Pod hladinu se dostanete po žebříku úzkou komorou (nic pro klaustrofobiky). 

Kabina je zapuštěna do 8 metrové hloubky a jde o největší podvodní pozorovatelnu v Česku. Chránění od okolí jste 50 centimetrovými okny.

Nad hladinou je vidět pouze vstupní kabina a lávka, která pozorovatelnu spojuje se břehem. Komora má průměr 3,5 metru a osm okének. V kabině může být najednou maximálně 6-8 osob, ale většinou se do kabiny pouští jen 2 osoby najednou.

Otevírací doba květen až září a vstupné

  • Pondělí až neděle od 9 do 20 hodin
  • Dospělý 80 Kč – pouze areál, 100 Kč – areál a kabina
  • Děti 40 Kč – pouze areál, 50 Kč – areál a kabina

V areálu se nachází restaurace, toalety, pozorovací kabina a pláž.

Tip na výlet v okolí

Okruh okolo rozhledny Koráb - Kdyně

Kdyně je malé městečko v Plzeňském kraji vzdálené přibližně 64 km od Plzně. Na kopci Koráb stojí stejnojmenná rozhledna na kterou se dnes společně vydáme. Z rozhledny je krásný výhled na Šumavu, Brdy nebo Domažlicko. Jak se dopravit do Kdyně Autem Kdyně leží 16 km od Domažlic a 20 km...

Okruh okolo rozhledny Koráb - Kdyně Přečíst celé

Zřícenina hradu Rýzmberk

Zřícenina hradu Rýzmberk stojí na stejnojmenném kopci Rýzmberk vysokém 665 metrů. Areál hradu s rozhlednou najdete jen 5 minut daleko od města Kdyně. Zřícenina hradu Z raně gotického panského sídla se do dnešních dnů příliš nezachovalo. Hrad Rýzmberk byl postaven v druhé polovině 13. století. V 15. století byl rozšířen...

Zřícenina hradu Rýzmberk Přečíst celé

Zřícenina hradu Starý Herštejn

V CHKO Český les jsme narazili na hezkou zříceninu hradu Starý Herštejn, která dnes slouží jako rozhledna.  Historie hradu Hrad Starý Herštejn byl založen kolem roku 1266. Sloužil jako pomezní hrad k obraně Řezenské obchodní stezky mezi Prahou, Plzní, Řeznem a Mnichovem. V době husitských válek byl dobyt a značně...

Zřícenina hradu Starý Herštejn Přečíst celé

Rozhledna sv. Markéta Dlažov

Tipem na krátký výlet v Plzeňském kraji může být procházka na rozhlednu sv. Markéta nad obcí Dlažov. My se sem vydali s dronem a všechno jsme pro vás náležitě zdokumentovali. Kde rozhlednu najdete? Na pěknou rozhlednu sv. Markéta narazíte 6,5 km od Janovic nad Úhlavou nad obcí Dlažov. Vrch sv....

Rozhledna sv. Markéta Dlažov Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru