Hlavní obrázek

Temešvár, Rumunsko

O Temešváru bych řekla, že je městem náměstí, parků, restaurací a příjemné atmosféry. Strávili jsme zde jedno odpoledne při našem road tripu jihovýchodní Evropou a návštěvu doporučujeme i vám.

O městě

Temešvár je 3. největší město v Rumunsku, žije zde přibližně 250 000 obyvatel. Centrum města je velice hezké, plné historické architektury, restaurací a kaváren a také velice čisté. 

V roce 2021 byl Temešvár Evropským hlavním městem kultury. Centrum není nijak rozlehlé, bez problému jej obejdete pěšky.

Víte, že: Temešvár byl prvním městem v Evropě, kde bylo zavedeno elektrické pouliční osvětlení? V Temešváru také začala protikomunistická revoluce v roce 1989.

Katedrální chrám Tří hierarchů

Pravoslavný katedrální chrám Tří hierarchů (největší pravoslavná katedrála mimo Ruska) stojí na náměstí Vítězství. Začal se budovat v roce 1937, vzorem k výstavbě tohoto chrámu byl pravoslavný kostel Hagia Sofia v Konstantinopoli. 

Stavba je vysoká 96 metrů a kombinuje prvky tradiční moldavské architektury a byzantské architektury.

Náměstí Piata Victoriei (náměstí Vítězství)

Ke katedrálnímu chrámu se dostanete třeba přes náměstí Vítězství (Piata Victoriei), kde narazíte na kavárny, obchody, restaurace nebo vyhlídkovou věž postavenou z lešení.

Příjemné je posedět ve stínu na jedné z laviček, která se na náměstí nachází.

Opera

Na stejném náměstí stojí i temešvárská opera. Tvořil ji stejný architekt jako slavnou operu ve Vídni.

Ulice Strada Alba Iulia

Ulici Strada Alba Iulia zdobí zavěšené barevné deštníky (takovou výzdobu jsme viděli např. v Dubaji). Celá ulice má příjemnou atmosféru a vybízí k návštěvě nejedné kavárny.

Náměstí Piata Libertätii (náměstí Svobody)

Dalším hezkým náměstím je náměstí Piata Libertätii. Při naší návštěvě zde hrál pán na housle, což bylo velice romantické. Na náměstí stojí socha sv. Marie a sv. Nepomuka, vojenské kasino a Dům armády.

Náměstí Piata Unirii (náměstí Sjednocení)

Náměstí Sjednocení je lemováno barevnými barokními domy. Uprostřed se nachází zatravněná plocha s kašnou a morovým sloupem. Na náměstí najdete katedrálu sv. Jiří, srbskou pravoslavnou katedrálu nebo temešvárské Umělecké muzeum.

Doporučuji se zde chvíli posadit a nasávat atmosféru města.

Tip na dobrou restauraci a ubytování

Na dobrou večeři jsme si zašli do restaurace Berăria 700 v ulici Strada Coriolan Brediceanu. Z menu s příznivými cenami jsme vybrali talíř pro dva grilovaného kuřecího masa, zeleniny a hranolek. Porce to byla opravdu poctivá, za večeři s nápoji jsme zaplatili v přepočtu asi 800 Kč.

Ubytování jsme sehnali přes Booking.com, bydleli jsme v apartmánu White home, který mohu jedině doporučit, do centra to bylo jen 10 minut pěšky. Příjemný majitel, čistý a krásný byt. Jen malé upozornění, byt se nachází v nepříliš hezkém panelovém domě, ale v noci zde byl klid a našemu autu se na parkovišti také nic nestalo.

Barty downtown apart 2, Temešvár

Apartmán Temešvár
Zjistit dostupnost a cenu

Cozy Hideout – Condo Hotel, Temešvár

Hotel Temešvár
Zjistit dostupnost a cenu

Hotel Excelsior, Temešvár

Hotel Temešvár
Zjistit dostupnost a cenu

Victory Apartment, Temešvár

Apartmán Temešvár
Zjistit dostupnost a cenu
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru