Hlavní obrázek

Hrad Helfštýn Týn nad Bečvou

Monumentální hrad Helfštýn se tyčí nad městem Týn nad Bečvou. Celý areál tvoří řada staveb. Hrad svojí rozlohou patří k nejrozsáhlejším v Evropě a je velmi zachovalý. Obdivovat tak můžete čtyři nádvoří, pět bran, bašty, věž a opevnění.

Jak se na hrad dostanu?

Hrad Helfštýn leží nad městem Týn nad Bečvou, nedaleko Lipníku nad Bečvou, kde je sjezd z dálnice D1 směr Ostrava.

Nedaleko hradu (250 metrů) je placené parkoviště (100 Kč/den). 

V období od 1. června do 30. září (o víkendech a státních svátcích)  jezdí z Lipníku nad Bečvou (vlakové nádraží) kyvadlová doprava (autobusy). Cena za jednu cestu je 20 Kč.

Helfštýn Otevírací doba hradu a vstupné

O letních prázdninách je hrad otevřen každý den kromě pondělí od 9 do 18 hodin. Každou celou hodinu se koná komentovaná prohlídka. Hrad si ale můžete prohlédnout klidně sami, u vstupu dostanete informační letáček, kde se dozvíte spoustu zajímavých věcí.

  • dospělá osoba 150 Kč
  • studenti, důchodci 80 Kč
  • děti do 6 let zdarma

Historie hradu Helfštýn a zajímavosti

Hrad byl založen na počátku 14. století rytířem Fridušem z Linavy. Postupem času se rozšiřoval a velmi často měnil své majitele. Asi nejznámějším majitelem byl Petr Vok z Rožmberka, který zde pobýval v letech 1580 až 1593.

Ke konci 18. století upadl vojenský význam Helfštýna a hrad byl opuštěn. Do dnešní doby se dochovala velká část hradu a tak můžeme obdivovat mohutné hradební zdi, několik věží, brány a palác.

Od roku 1960 je správcem Helfštýna Muzeum Komenského v Přerově.

Co na hradě Helfštýn uvidíte?

  • Kostkovu věž
  • Husitskou věž – krásná vyhlídka, celkem 77 schodů
  • Historickou kovárnu
  • Nejvyšší hradní věž – Trubačskou
  • Palácové terasy a parkán

V letech 2017 a 2020 prošel hrad velkou rekonstrukcí, stavby byly staticky zajištěny a palác byl částečně zastřešený skleněnou střechou. Zajímavá jsou vestavěná schodiště a lávky ve všech úrovních paláce, díky tomu si můžete celý hrad krásně prohlédnout. 

Ve vrcholové části budovy je osazena vyhlídková plošina s výhledem do Moravské brány.

Na prvním nádvoří se můžete občerstvit v hradní restauraci a na nádvoří u věže je pěkná kavárna.

Tip: Vedle parkoviště pro návštěvníky hradu najdete lanové bludiště, kde se vydovádí zejména vaše děti. 

Hodina lezení pro dospělého stojí 270 Kč a pro dítě do 15 let 220 Kč.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru