Letíte prvně v životě do Japonska? Pak se vám bude hodit pár užitečných informací o tom, jak to probíhá na letišti Kansai v Ósace a jak se z letiště snadno dostanete do centra města. Stejné formuláře budete vyplňovat, i pokud poletíte do Tokia, a nebojte se ani doprava z letiště Haneda do centra Tokia není nijak složitá.
Příletové formuláře
Již v letadle nám letušky rozdali příletové formuláře k celnímu odbavení, které je potřeba vyplnit a poté odevzdat na letišti při celní kontrole. Ke vstupu do země je ale zapotřebí ještě jeden formulář, ten je k dispozici až na letišti před kontrolou u úředníka.
Ve formuláři k proclení se vyplňuje číslo letu, datum příletu, jméno, vaše adresa v Japonsku, telefon, národnost, datum narození, číslo pasu a počet členů rodiny, který s vámi cestuje. Následně se jen zaškrtávají políčka, podle toho zda s sebou něco z uvedených věcí vezete, my jsme všude vyplnili NO. Na závěr už stačí dokument jen podepsat.
Druhý formulář, který slouží pro úředníka je ještě jednodušší, vyplňuje se jen jméno, adresa v Japonsku a počet dní, který v Japonsku plánujete pobývat.
Jak to probíhá na letišti Kansai
Po příletu do Japonska jsme nejprve prošli okolo přístrojů, které měří tělesnou teplotu, následovala kontrola pasu a naskenování otisků. Jako další jdete k úředníkovi u přepážky, který vám do pasu nalepí nálepku temporary visitor s datem do kdy můžete v Japonsku pobývat (bez víza můžete být v Japonsku max. 90 dní). Nálepka je důležitá zejména pokud jste si pořídili JR Pass, bez označení temporary visitor vám JR Pass nevydají.
Jakmile projdete kontrolou u úředníka, už zbývá jen celní kontrola, kde se odevzdává formulář, který jste dostali v letadle. Poté následuje jen vyzvednutí zavazadel.
Jakým vlakem se dostat do centra
Do centra Ósaky se samozřejmě můžete dostat taxi, ale my dáváme přednost hromadné dopravě. Od prostoru, kde se vyzvedávají zavazadla, jsme sledovali cedule Railway. Stanici vlaků i kancelář, kde se vyzvedává JR Pass jsme našli snadno, doslova jsme šli přímo za nosem (od zavazadel sledujte cedule Railway, následně vyjeďte do patra po eskalátorech, jděte stále rovně a uvidíte velkou kancelář JR Ticket Office, naproti této kanceláři je vstup k vlakům).
Do Ósaky jezdí více vlaků, ale my jsme zvolili vlak Haruka Express (tento vlak nemusíte mít rezervovaný předem a je to nejlepší volba pokud máte JR Pass), který jezdí každých 30-40 minut. Cesta z letiště do centra Ósaky stojí 3 140 jenů (cca 480 Kč), pokud nemáte zařízený JR Pass, musíte si koupit jízdenku. Jízdenky se kupují u automatů, následně vám vyjede lístek, který při průchodu ke stanici vložíte do automatického turniketu.
Vlak Hello Kitty, jel na čas jako ostatně všechny vlaky, kterými jsme v Japonsku cestovali, nikdy se nám nestalo, že by bylo zpoždění. V centru města jsme byli pohodlně za 45 minut.
Důležité upozornění na závěr
Pokud do Ósaky přiletíte v noci nebo brzo ráno a potřebujete se dostat do centra města, budete muset jet taxi nebo se ubytovat na letišti. Většina vlaků od 23:00 do 6:00 nejezdí.