Už několik let jsem přemýšlel nad výletem do Ženevy na jeden z největších autosalonů. A v roce 2019 se to konečně povedlo! Pro mě a další 3 kolegy jsem zarezervoval ubytování a v kalendářích mezi 8. a 10. březnem jsme si udělali místo pro #GIMS2019.
Ubytování na cestě do Ženevy
Ženeva je z Plzně vzdálená 870 kilometrů (Rozvadov – Norimberk – Heidelberg – Basilej – Bern – Ženeva). Pro cestu si musíte pořídit švýcarskou dálniční známku, která vychází kolem 1 000 Kč (pouze roční a lepí na skle sakra dobře).
Abychom po osmi hodinách v autě nevylezli rovnou na výstavišti a pak nepokračovali dalších 8 hodin domů, rozhodli jsme se pro zastávku s přespáním ještě před autosalonem.
Ubytování jsem zamluvil přes AIRBNB v Lausanne – asi 60 kilometrů od výstaviště. V době autosalonu je totiž obrovský problém v Ženevě najít jakýkoli pokoj. A když už ho najdete, stojí pro každého přes 5 000 Kč za noc. Měli jsme fajnový pokoj pro 4 lidi, s malou kuchyňkou a vlastní garáží za 2 300 Kč na noc. Pro všechny 4!
Po příjezdu jsme si prošli Lausanne, dali si typickou cestovatelskou večeři – tousty – a šli spát.
Parkování u výstaviště v Ženevě
Když jedete od Lausanne (Basilej, Bern), na výstaviště se dostanete po dálnici. Parkování je označené a pojme hoooodně aut. Doporučuji ale přijet včas, abyste nemuseli jít v chladném březnovém ránu moc daleko k pokladně.
V areálu je pak teplo, takže zimní bundu s sebou nelze doporučit. Ceny vstupenky nás překvapily, stejně tak to byla cena za parkování – 650 Kč.
Výstaviště PALEXPO Geneva” obsahuje 7 hal na celkem 102 000 čtverečních metrech. Kromě Motor Show (od roku 1905) se zde pořádají koncerty nebo sportovní zápasy.
Cena vstupenky na autosalon Ženeva
Vstupné na GIMS2019 vycházelo na asi 400 korun – můžete platit v CHF, EUR nebo kartou. Při zakoupení lístku předem můžete pár desítek korun ušetřit. Mrkněte na aktuální ceník.
Po zaparkování a zaplacení vstupu nás dělilo od překrásných i naprosto šílených automobilů jen pár set kroků, kdy jsme museli obejít celé výstaviště. V březnu, kdy teplota byla kolem 5 stupňů, všichni jsme měli jen mikinu a foukal strašný vítr.
Rozdělení Motor Show
V jednotlivých halách jsou expozice rozdělené převážně podle výrobců. Obecně zde najdeme:
- motorová vozidla s 3, 4 nebo více koly 🙂
- elektromobily nebo automobily s alternativním pohonem
- speciální karoserie a konstrukce
- upravené vozy
- příslušenství pro osobní automobilu + originální doplňky (OEM)
Motorové premiéry
Po vstupu jsme začali systematicky odkrajovat jednotlivé automobilky. První přišla na řadu Alfa Romeo, Ferrari a několik úpravců. Svou premiéru si na autosalonu, v několika halách i dvou podlažích, odbyly například:
- Pinninfarina Batista
- BENTLEY Continental GT Number 9 Edition by Mulliner
- BMW Alpina B7 Bi-Turbo
- Bugati La Voiture Noire
- Ferrari F8 Tributo
- Koenigsegg Jesko
- Lamborghini Aventador SVJ Roadster
- RUF CTR
- Toyota GR Supra
Z těch “obyčejnějších” automobilů pro smrtelníky pak třeba:
- POLESTAR Polestar 2
- CUPRA Formentor
- ŠKODA Kamiq
- Peugeot NEW 508
- Volkswagen Multivan 6.1
- Volkswagen T-Roc R
- BMW M340i xDrive
- Mazda 3
- Toyota Camry
A “poladěné kousky”:
- BRABUS 900 – 650 Maybach
- Mansory Billionaire Rolls-Royce Cullinan x Billionaire
- RIMAC – C_Two
- ABT RS4+
Další fotky z Ženevy
Nejdéle jsme se zdrželi u ŠKODY, Mercedesu, BMW a AUDI a čekáním ve frontě u Aston Martin.
Celou fotogalerii najdete na Facebooku.
Odjezd domů
Po autosalonu jsme asi ve 4 hodiny odpoledne sedli do Kodiaqa RS, kopli do vrtule a se zastávkou na jídlo jsme byli kolem půlnoci doma.
Cena výletu
Náklady na stravu si každý musí spočítat sám – můžete být o suché bagetě a nebo svačit tuňáka po kilech. Cena uvedena pro 4 lidi.
- dálniční známka – 1 000 Kč
- palivo na 1 750 kilometrů – cca 4 700 Kč
- parkování za jedno auto – 650 Kč
- vstup – 1 200 Kč
- ubytování na noc – cca 2 300 Kč
Pocity z #GIMS2019
Možná jsme čekali moc, možná jsme šli moc rychle. Spoustu aut si ani neprohlédnete, hranolky za 8-12 EUR to nezachrání. Byl to pecka výlet – to bezpochyby. Ale už to není za rohem, abyste nad drobnostmi mávli rukou. Jak se říká – „na prdel“ jsme si nesedli. Ale bylo to super. 🙂